Krav Maga


Krav Maga w języku hebrajskim oznacza “walkę wręcz” i odnosi się do systemu walki wręcz stworzonego przez Imiego Lichtenfelda na potrzeby IDF (Israeli Defense Forces-Izraelskie Siły Zbrojne).

System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kompletnych systemów obrony i walki o podłożu taktycznym.

Oryginalną koncepcją krav maga było przyswojenie wszystkiego co użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas realnej walki, a potrzebowałyby jak najkrótszego treningu. Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów.

Aktualnie krav maga to nowoczesny, praktyczny, czerpiący z wielu źródeł system samoobrony i walki wręcz. Zawiera uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, kopnięcia, chwyty, rzuty, techniki parterowe oraz obronę przed nożem, kijem i bronią palną. Cele ataku stanowią najczęściej wrażliwe punkty ciała ludzkiego: oczy, potylica, gardło, mostek, nerki, splot słoneczny, krocze, kolana czy staw skokowy.
Krav maga uczy natychmiastowej reakcji w sytuacji zagrożenia przy użyciu własnego ciała oraz przedmiotów codziennego użytku.